Kevés ember létezik a Facebookon, aki ilyen-olyan formában ne futott volna már bele Sarah valamelyik képregényébe.
![]() |
A karakter és a valóság (saját bevallása szerint ez egy régi kép) |
És a képregény: Tumblr-oldaláról nincs statisztika, de Facebookján több mint 1 millió 700 ezer követő nézi posztjait, ezzel a világ egyik leghíresebb karikaturistájává emelve őt. Az Adulthood is a Myth c. gyűjteményes kötetéért elnyerte a Goodreads Choice Awards Best Graphic Novels & Comics díját 2016-ban, és idén márciusban érkezik a következő könyv is Big Mushy Happy Lump címmel. A magyar olvasók sem maradtak le teljesen: a magyar Facebook-oldal is 40 ezer követőnél jár, és a Felnőni kiábrándító Moly.hu-n a közönség elsőszámú kedvence. Emellett igen aktív a spanyolajkú közönség is, de orosz és olasz aktív fordítás is létezik, a könyv pedig még több nyelven jelent meg.
De hogy jutott el idáig maga Sarah?
Másodéves hallgatóként, tehát 2011-ben kezdte az akkor még Doodle Time néven futó képregényét, kezdő karakterei gyakorlatilag önmaga, illetve a fehér nyuszija. Utóbbi valóságban lévő képmása már sajnos elpusztult, de a képkockákon még mindig megjelenik, mint egyfajta lelkiismeret. Az egyszerű, mondhatni csúnyácska fekete-fehér grafika és a "relatable" történések hamar népszerűvé tették az alkotót.
![]() |
A legelső közzétett képregény magyarul. |
Minden képregény fekete-fehér, és mint az egyetlen színezett után kiderül, nem is akkora baj ez: stílusjegyévé vált.
A nyelvezet a lehető legszimplább angolt használja, nem veti meg a (netes) szlenget sem,
Mivel Sarah már körülbelül 6 éve alkot minden szerdára és szombatra képregényeket, így elég nehéz újat felmutatni. Nem egyszer előfordul, hogy ugyanazt a helyzetet ismétli kicsit más szöveggel, vagy a főiskolai élet szituációit vetíti át a munkásélet gyönyöreibe. Ezt egyértelműen a hátrányára írom, de emellett elismerem azt is, hogy neki egyszerűen nem érné meg kiszállni még a mókuskerékből. Egyelőre webcomic-művész, ez ad egyfajta szabadságot, de keretet is. A karaktertől - mégha valamennyire önéletrajzi is - nem lehet drasztikusan eltérni, és nem lehet egyik napról a másikra bejelenteni, hogy "bocs srácok, vége". Talán alapot adhat valami másra, ahol ismét képes lesz majd berobbanni a köztudatba.
A képregény alapvetően nőknek szól. Természetesen férfiolvasók is vannak, akik vagy a barátnőjük/nővérük/egyéb lányismerősük által is szórakozni tudnak rajta, vagy a gender-független képregények (mint a színes itt oldalt) hozhatják még a szimpátia érzetét, de döntő többségében nőtől-nőknek teremtetett. Célközönségének mondható a mai huszonéves értelmiségi Y-generáció, de sokan és sokat merítenek főleg fiatalabb, kevésbé idősebb korosztályból. Ezeknek köszönhetően legfőbb témái:
- menstruáció (szinte minden hónapban egyszer
)
- egyéb női problémák (pl. a szőrtelenítés kötelességének társadalmi igazságtalansága)
- introvertáltság, social anxiety (HOL A FÜLESEM?!), stressz
- internet-, kávé-, kisállat-, olvasás-függőség
- általános mindennapi problémák: kupleráj, határidő, és KÁVÉHIÁNY
- és nagyon ritkán, nagyon súlyos esetekben: politika (főképp USA-béli).
[Bár én magam a legkevésbé sem vagyok SJW, sőt, ettől függetlenül ezeket az "akciókat" mélységesen elítélem. Egyetlen művészt sem illet meg ilyen pellengérre állítás, ilyen közösségi megaláztatás. Hallottunk már eleget a cyber bullyingról, és azok kispályásak lehettek ehhez képest. Bízom az őt támogatók megerősítéseiben és soraikat bővítem én is.
Kinek ajánlom? Egyszerű kérdés. Azoknak, akik magukénak érzik az Y-generáció problémáit, azoknak, akik képesek szívből kacagni önmagukon (mert ez a legfontosabb, persze csak a kávé után), azoknak akik HOLAKÁVÉM??, nőknek és egy kis mennyiségben férfiaknak is egyaránt. :) Mellé egy kis karácsonyról megmaradt bejglit és természetesen kávét tudok ajánlani.
Megjelent könyvek:
- Adulthood is a Myth (2016) - Felnőni kiábrándító (2016)
- Big Mushy Happy Lump (2017) - Puha Boldog Puffancs (2017)
Linkgyűjtemény:
- Tumblr
- Patreon
- GoComics
- Doodle Time Magyarul
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése